Archyvas

Nuo:
Iki:

Reklama

Plungės rajono ir Rietavo savivaldybių laikraštis » Rubrikos » Skaitytojai rašo » „Saulės“ gimnazijoje – „Mobilioji bioklasė“

„Saulės“ gimnazijoje – „Mobilioji bioklasė“

Lietingą lapkričio 8-osios rytą Plungės „Saulės“ gimnaziją aplankė projekto „Mobilioji bioklasė“ komanda. Programa yra skirta devintų ir vyresnių klasių moksleiviams, ją įgyvendina jaunieji Vilniaus universiteto ir bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ Vilniaus padalinio tyrėjai.

Maloniai savo apsilankymu nustebino kadaise „Saulės“ gimnaziją baigęs, šiuo metu direktoriaus pavaduotojo „Thermo Fisher Scientific“ bendrovėje pareigas einantis Julius Gagilas, mūsų miesto 5-ąją vidurinę mokyklą (dabar – „Ryto“ pagrindinė mokykla) baigusi Jolanta Vitkutė (šios bendrovės direktoriaus pavaduotoja) ir vidinės komunikacijos specialistė Raminta Zimbienė. Iš jų lūpų išgirdome daug ligi tol negirdėtų mokslinių faktų, kuriuos sunku būtų atrasti knygose. O jauni ir veržlūs biomokslų studentai (iš kurių kai kurie – doktorantai!) visiškai paneigė nusistovėjusį stereotipą, jog šias studijas renkasi vien drovūs moksliukai.
Po pašnekesio su garbingais svečiais ir studentais kibome į darbus. Visų pirma susipažinome su „Mobiliosios bioklasės“ atsivežtais prietaisais ir pagalbinėmis priemonėmis. Daugumai iš mūsų visa tai buvo nematyta, neišbandyta, o kai kam galbūt visai nauja, todėl sutelkę dėmesį klausėmės nurodymų, kaip elgtis su studentų žaismingai vadinamais „pipetmanais“ (mechaninėmis pipetėmis su įvairiais antgaliais), purtyklėmis, naudojamomis sumaišyti medžiagas mėgintuvėlyje, laboratorinėmis centrifugomis ir kitais „Thermo Fisher Scientific“ pagamintais „laboratoriniais žaisliukais“. Kai mūsų nykščiai jau buvo pakankamai įgudę darbuotis su „pipetmanais“, „mobilieji bioklasiokai“ paskelbė „olimpinės“ „pipetmanų“ rungties pradžią. Išsprendę rebusą su Žalgirio mūšio metais ir DNR molekulės modelio atradimo data, turėjome „pipetmanais“ mėgintuvėliuose suruošti tam tikros sudėties tirpalus, o tada pasverti juos ant mikrogramus skaičiuojančių svarstyklių. Laimėtojais tapo tie, kurie darbą atliko kruopščiausiai, t. y. kurių tirpalas buvo arčiausiai nurodyto pagaminti tirpaliuko kiekio. Žinoma, jokia olimpiada neapsieina be prizų, tad ir šios rungties nugalėtojai neliko be apdovanojimų – jiems buvo suteikta garbė naudojant įvairius reagentus mėgintuvėlyje pamatyti tikrą DNR, kuri šiaip plika akimi yra nematoma. Po kelių susikaupimo ir tylos minučių galiausiai visi rankose laikėme mėgintuvėlį su skaidriame tirpale plūduriuojančiais balšvais siūlais – tikrų tikriausia DNR molekule.
Pabaigoje mūsų laukė rimtas individualus eksperimentinis darbas, kurio tikslas buvo nustatyti, ar tyrimui gautame mėgintuvėlyje su Petriuko DNR yra erkinio encefalito „virusui“, borelijoms būdingos DNR. Skamba rimtai, ar ne? Ir iš tikrųjų, viskas ir vyko labai rimtai! Iš pradžių į mėgintuvėlius supylėme visus PGR reakcijai (tam tikros DNR sekos padauginimo metodui) reikalingus reagentus. Tada juos sudėjome į iš sidabrinių dalių pagamintą PGR prietaisą ir laukėme, kol norimi genai pasidaugins. Po dvidešimties minučių rankose laikėme mėgintuvėlius su daugybe to paties geno kopijų. Na, ir liko finišo tiesioji – atlikę DNR elektroforezę agarozės gelyje (kurį vėliau netgi lietėme savo rankomis), apžiūrėjome savo darbo rezultatus ultravioletinėje šviesoje. Džiugi žinia ta, jog visiems mokiniams bandymas pavyko puikiai. O liūdnoji ta, kad kai kurių mokinių „petriukai“ vis dėlto sirgo erkiniu encefalitu ar Laimo liga...
Per penkias valandas, praleistas kartu su biomokslininkais, buvo nesunku į įprastus gamtos mokslus – chemiją, biologiją, fiziką – pažvelgti kitu kampu, iš arčiau. Be jokios abejonės, tokia patirtis daugumai projekto dalyvių padėjo žengti savęs pažinimo keliu, apsispręsti pasirenkant studijas, o kai kuriems – dar tvirčiau įsitikinti, kad biomokslai yra jų pašaukimas.

« Atgal

Naujas Nr.

Apklausa

Reklama